O nas

Ochotnicza Straż Pożarna – Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu

Pierwsza na Dolnym Śląsku i jednocześnie największa w południowo-zachodniej Polsce jednostką wykorzystująca psy ratownicze do poszukiwań osób zaginionych w terenie oraz w gruzowiskach. Psy ratownicze wykorzystywane podczas akcji ratowniczych są certyfikowane przez Państwową Straż Pożarną.

24 czerwca 2004r. do Krajowego Rejestru Sądowego została wpisana Ochotnicza Straż Pożarna – Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu. Tworząc jednostkę byliśmy pełni zapału i wiary, że utworzenie na Dolnym Śląsku jednostki specjalizującej się w poszukiwaniu osób przy użyciu psów ratowniczy ma sens. Regularnie ćwiczymy z naszymi czworonożnymi ratownikami, bierzemy udział w egzaminach sprawdzających i z roku na rok rośnie nasz potencjał i przygotowanie do prowadzenia akcji poszukiwawczych.

Jesteśmy przeszkoleni m.in. z zakresu ratownictwa medycznego oraz ratownictwa wysokościowego. Ratownicy biorą regularnie udział ćwiczeniach, warsztatach, manewrach i szkoleniach w tym również w międzynarodowych.

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Dzięki temu statusowi możemy ubiegać się o darowizny z tytułu 1%. Z uzyskanych darowizn utrzymujemy stałą gotowość bojową, pokrywamy koszty udziału w akcjach ratowniczych oraz szkolimy naszych ratowników i psy ratownicze.

W marciu 2012r. nasza jednostka została wpisana do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne.