Od rozpoczęcia agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę niedawno minął rok, nasi sąsiedzi ciągle i nieprzerwanie zmagają się ze skutkami konfliktu zbrojnego w ich kraju. Pomimo tego, że temat ten mógł nieco nam spowszednieć, nie możemy stać się obojętni.
W marcu zeszłego roku zrobiliśmy pierwszy krok w pomocy naszym sąsiadom, przekazaliśmy sprzęt straży pożarnej w Ukrainie, następnym krokiem były transporty uchodźców przyjeżdżających do Wrocławia z dworca PKP do ich miejsca schronienia na terenie całego Dolnego Śląska.
Teraz przyszedł czas na kolejny krok.
Jeszcze pod koniec zeszłego roku, za pośrednictwem fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), która od wielu lat wspiera straż pożarną w projektach realizowanych w kilku państwach Afryki i Bliskiego Wschodu, przekazaliśmy do Zaporoża, jednego z bardziej dotkniętych atakami rakietowymi miast na wschodzie Ukrainy, część naszego sprzętu.
Obwód zaporoski to jeden z 24 obwodów Ukrainy.
Leży w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem i Morzem Azowskim. Zapewne często słyszycie nazwę tej miejscowości w mediach, chociażby w kontekście zagrożenia powodowanego skutkami okupacji elektrowni jądrowej w Zaporożu. Jednak od wielu miesięcy słyszymy też o licznych atakach Rosjan na obiekty infrastruktury krytycznej i na budynki mieszkalne w regionie zaporoskim i w samym Zaporożu.
Pomimo, iż część ludzi opuściła Zaporoże i jego okolice, posiadając alternatywę innego zamieszkania, to szacuje się, że blisko milion ludzi nadal mieszka w obwodzie zaporoskim. Walka ze skutkami wspomnianych ataków spoczywa w rękach straży pożarnej.
Sami nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeb strażaków działających w strefie wojny, są one ogromne. Często dysponują jedynie wysłużonym sprzętem, zużytym w wyniku intensywnych działań ratowniczych. Postanowiliśmy jednak podzielić się tym co mamy.
Sprzęt, który po poddaniu odpowiedniemu serwisowi, został przekazany Państwowej Jednostce Pożarnej Głównego Wydziału Służby Państwowej Ukrainy dla Sytuacji Awaryjnych w Obwodzie Zaporoskim:
– dwa aparaty ochrony układu dróg oddechowych MSA BD 96,
– samochód specjalny – pożarniczy VOLKSWAGEN, 7HC TRANSPORTER 2007 T5.
W naszym kraju mamy do czynienia z katastrofami budowlanymi zazwyczaj ograniczonymi do rozmiarów domu jednorodzinnego lub mieszkania, (maksymalnie dwóch) na skutek naruszenia konstrukcji lub wybuchu gazu. Z kolei strażacy w Zaporożu mierzą się ze skalą nieporównywalnie większą, szukając ludzi pod gruzami po zawaleniu wielu kondygnacji na skutek ostrzału rakietowego. Istotny jest również czas takich działań i tak dla przykładu po ostatnim ostrzale rakietowym, gdzie uszkodzony został budynek mieszkalny wielorodzinny w Zaporożu, przeszukiwanie gruzowiska trwało bezustannie prawie 5 dób, gdzie jeszcze w piątym dniu wydobyto ciało ostatniej ofiary.
Nie trzeba sobie wyobrażać nawet szybkości zużycia sprzętu i wyposażenia osobistego, dlatego tak potrzebny jest sprzęt który pomoże strażakom wykonywać swoją pracę: NOMEXY, HEŁMY, RĘKAWICE (strażackie specjalne i techniczne, obuwie strażackie, pasy strażackie, uprzęże i liny alpinistyczne, linki ratownicze, aparaty powietrzne, czujniki bezruchu, latarki kątowe, kominiarki, agregaty prądotwórcze, wentylatory oddymiające, wytwornice pianowe, prądownice pianowe, torby medyczne R1, specjalistyczny sprzęt, m.in. do ratownictwa drogowego, który może być również wykorzystywany do podnoszenia płyt, bądź częściowej stabilizacji konstrukcji niestabilnych uszkodzony po ostrzale rakietowym. Częstemu zużyciu ulegają również łopaty kilofy, węże strażackie, prądownice. Nawet największe doświadczenie, wyszkolenie i ofiarność może być niewystarczająca gdy nie posiada się odpowiedniego sprzętu do danej pracy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w tamtych regionach działań poszukiwawczo – ratowniczych nie wspiera żadna Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, a co się z tym wiąże, na miejscu brak specjalistycznego sprzętu do wyszukiwania osób pod gruzami bądź do stabilizacji konstrukcji.
Dlatego zwracamy się z apelem do jednostek straży pożarnej, jeżeli dysponujecie sprawnym sprzętem, który jesteście gotowi przekazać strażakom w Ukrainie, to istnieje taka możliwość. Idąc za naszym przykładem, możecie to zrobić za pośrednictwem fundacji PCPMhttps://pcpm.org.pl/ukrainscy-strazacy-potrzebuja-sprzetu…
Jeżeli macie pytania jak to formalnie zrealizować takie przekazanie również jesteśmy w stanie pomóc.
Razem możemy WIĘCEJ.