1,5% dla psów ratowniczych KRS: 210785
Dzięki niesamowitemu zmysłowi węchu, psy ratownicze są w stanie wyczuć zapach człowieka pod kilku metrową warstwą gruzu.
Na ten moment nie ma doskonalszego „urządzenia”, mogącego w krótkim czasie, pomóc ratownikom określić miejsca, w których mogą znajdować się żywi ludzie w miejscu katastrofy budowlanej.
A co z innymi zmysłami?
Co ze wzrokiem, słuchem, czuciem czy dotykiem?
O tym jak ważne są inne zmysły przekonał się jeden z naszych psów, który zaczął mieć problem z poruszaniem się po gruzach.
Jaki był powód? Może problem z łapami, a może słaba motywacja? Może za mało treningów na trudnym, sypkim podłożu?
Przyczyna leżała jednak zupełnie gdzie indziej. Okazało się, że pies ma problemy ze wzrokiem, co utrudnia mu ocenę odległości i wpływa na ostrość widzenia. Przez to nie był w stanie sprawnie się poruszać po trudnym terenie, bo nie widział dokładnie, co jest przed nim. A mimo to się nie poddawał i nadal próbował dotrzeć do człowieka.
Z pomocą przyszedł nam gabinet Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet, w którym przeprowadziliśmy badanie i usłyszeliśmy diagnozę: pies cierpi na postępujący zanik siatkówki, tzw. PRA. Na szczęście od kilku lat dostępna jest specjalna terapia regeneracyjna, która pomaga zahamować rozwój choroby a nawet poprawić jakość widzenia.
Ponad miesiąc od zabiegu, naszemu czworonożnemu ratownikowi poprawiło się widzenie, a także ma szanse żyć i pracować jak zdrowy pies.
Jego nos wyczuje niejednego człowieka pod gruzami, a on będzie w stanie precyzyjnie zlokalizować i wskazać ratownikom, gdzie znajduje się poszkodowany.
Ta historia, we współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet, zainicjowała badania pozostałych czworonożnych ratowników naszej Jednostki. Dziękujemy lek. wet. Natalii Kucharczyk, która zajrzała głeboko w oczy naszym psom. Dzięki temu jesteśmy pewni, że wzrok ich zaprowadzi do tych, którzy potrzebują pomocy.
Dziękujemy całemu zespołowi Eyevet za badania i opiekę.
My już wiemy, że nasze psy są zdrowe, a Was zachęcamy do profilaktyki i badania oczu Waszym psiakom.
Obserwujcie je uważnie i jeśli cokolwiek w ich zachowaniu Was zaniepokoi, sprawdźcie najpierw u weterynarza. One nie powiedzą na głos, że coś im dolega…