Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Trening z SGPR Wałbrzych, SGPR Poznań i GRS OSP Poznań


W dniach 25-27 listopada 2016 nasza jednostka wspólnie z SGPR Wałbrzych zorganizowała ćwiczenia poszukiwawcze, na które zaprosiliśmy SGPR Poznań oraz Grupa Ratownictwa Specjalistycznego - OSP Poznań.

Sobota do godziny 15:00 była dniem pod znakiem mglistych lasów w okolicach Głuszycy. Przewodnicy z psami podzielili się na grupy i ćwiczyli zarówno elementy terenowe, jak i gruzowiskowe - na co pozwalają ukryte w lesie pozostałości niedokończonych przez Niemców budowli. W tym czasie ratownicy z SGPR Wałbrzych przygotowali tyrolkę, tak aby przewodnicy pomiędzy ćwiczeniami mieli szansę na przyzwyczajanie psów do wysokości i zjazdów w uprzęży. Jest to element, który może przydać się w pracy psa ratowniczego, dlatego cieszymy się z każdej okazji do takich ćwiczeń, zarówno z psami doświadczonymi, jak i młodymi.

Po zajęciach terenowych udaliśmy się na parking przy budynku dyrekcji Podziemnego Miasta Osówka, gdzie przyszła pora na krótką przerwę i ognisko. Osówka to fragment ogromnych poniemieckich kompleksów, które zostały zbudowane w czasie wojny siłą mięśni więźniów z obozu koncentracyjenego Gross-Rosen. Do tej pory cel budowy schronów, korytarzy i bunkrów nie jest znany. Niektórzy twierdzą, że miała być to kwatera Hitlera, inni, że hale produkcyjne tajnej broni.

Gdy spod ziemi wyszła ostatnia wycieczka z przewodnikiem, mogliśmy rozpocząć nasz trening. Rozległość sztolni dała możliwość podzielenia korytarzy na sektory i ułożenia równocześnie trudnych ćwiczeń dla trzech psów zaawansowanych oraz prostych dla młodych czworonogów. Ciemne, mokre, ciasne i kręte korytarze były nie lada wyzwaniem zarówno dla psów, jak i przewodników. Układ korytarzy i otwartych przestrzeni powodował, że zapach ukrytych pozorantów rozchodził się w zaskakujący sposób. To nieoceniona lekcja dla zespołów poszukiwawczych.

W niedzielę do swojej dyspozycji mieliśmy nieczynny Szpital Dziecięcy w Wałbrzychu. Ogromny budynek składający się z wielu kondygnacji znów dał możliwość podzielenia się na grupy, dzięki czemu byliśmy w stanie zrealizować więcej założeń w krótszym czasie. Ważne było również dostosowanie zadań do umiejętności zespołów. Pozostawione w szpitalu przedmioty, sprzęt medyczny i dokumentacja sprawiają wrażenie, jakby budynek został opuszczany nagle i w pośpiechu. To dodaje wyjątkowej tajemniczości i magii, nawet zwykłemu treningowi.

W sobotnich ćwiczeniach udział wzięło 35 osób i 29 psów, natomiast w niedzielnych uczestniczyło 16 osób i 17 psów. Tak duża ilość zespołów daje możliwość nauki i wymiany doświadczeń, wymaga jednak również sprawnej koordynacji.

Ogromne podziękowania należą się przewodnikowi psa z SGPR Wałbrzych, Robertowi, który pomógł w zorganizowaniu miejsc treningowych oraz noclegu na terenie JRG. Ukłon dla strażaków z SGPR Wałbrzych, którzy poświęcili czas na przygotowanie zadania linowego. Ćwiczenia nie poszłyby też tak sprawnie, gdyby nie pomoc grupy pozorantów z 222. Wałbrzyskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Biedrony” – Hufiec Ziemi Wałbrzyskiej im. Alojzego Ciasnochy.

Jesteśmy wdzięczni Lasom Państwowym za zgodę na wjazd do lasu i przygotowanie ogniska! Wielkie podziękowania należą się również dyrekcji Podziemnego Miasta Osówka oraz zarządcy szpitala w Wałbrzychu.

Wspólny trening możliwy był dzięki chęciom, zrozumieniu i zaangażowaniu tak wielu osób, a to właśnie ciężka praca pozwala na ciągłe podnoszenie kwalifikacji i umiejętności psów oraz ratowników.

SGPR Poznań i OSP GRS Poznań - dziękujemy za kolejny wspólny weekend :)