Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Szwedzkie Testy Mentalne z Birgerem Larssonem


26 maja 2018 r. przedstawicielka naszej jednostki wzięła udział w szkoleniu organizowanym przez zaprzyjaźnioną GPR OSP z Gdańska. Szkolenie dotyczyło Testów Mentalnych dla psów użytkowych i prowadzone było przez niekwestionowany autorytet w dziedzinie szkolenia psów ratowniczych, szwedzkiego instruktora Birgera Larssona, przy współudziale naszych krajowych specjalistów.

Prowadzący zajęcia od kilkudziesięciu lat zajmuje się szkoleniem psów, w tym m.in. przeprowadzaniem testów mentalnych, a od ponad 20 lat odwiedza Polskę i jest jednym z mentorów, który pomógł stworzyć system szkolenia psów ratowniczych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Szkolenie rozpoczęło się od wykładu na którym uczestnicy dowiedzieli się m.in. o historii testów mentalnych, które w Szwecji są przeprowadzana już od lat 40-tych minionego wieku przez organizację SBK - Szwedzki Klub Psów Użytkowych i do tej pory przetestowano około 8000 psów. Sam opis mentalny jest jednym z najbardziej zaawansowanych, popartych badaniami i praktyką testem psychicznym. Pozwala on ustalić profil psychiczny psa oraz określić ewentualne odchylenia od normy przewidzianej dla rasy. Wynik testu zostaje wpisany do bazy genetica.se a właściciel ma możliwość porównania jak jego pies wypada w porównaniu choćby z rodziną czy rodzeństwem, a także z całą rasą.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Każdy testowany pies kolejno przechodził od stacji do stacji gdzie spotykał się np. z dziwnie zachowującym się, okrytym peleryną człowiekiem, hałasem nagle pojawiającym się w krzakach, duchami czy strzałom. Uczestnicy mieli możliwość oglądania 7 testowanych psów, obserwować ich zachowania, reakcje na przygotowane stacje i pozoracje, a ostatecznie wysłuchać opinii instruktorów na ich temat.

Dziękujemy serdecznie organizatorom za możliwość uczestnictwa w tym perfekcyjnie przygotowanym wydarzeniu, za wymianę doświadczeń, rozmowy w przerwach i czekamy na kolejne takie szkolenia.