Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Strażacy OSP JRS na XXII Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą


Siedmioosobowa ekipa naszej jednostki wspierała Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas 22. Przystanek Woodstock, który odbywał się w dniach 14-16 lipca 2016r. w Kostrzynie nad Odrą. Według policji w imprezie uczestniczyło 280 tys. osób. Organizator oszacował liczbę gości festiwalu między 450 a 500 tysięcy osób.


Sześciu strażaków naszej jednostki w dniach 10 – 17 lipca br. uczestniczyło udział w zabezpieczeniu medycznym festiwalu w strukturach Medycznego Patrolu, który w bieżącym roku liczył 300 osób i byli to lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, ratownicy KPP, strażacy i ratownicy GOPR, a także polsko-niemiecka grupa International Rescue Team POLAND-GERMAN, którą w tym roku zaprosiła do współpracy węgierskich ratowników.

Dwóch ratowników naszej jednostki jako tzw. Liderzy Medycznego Patrolu (żółte koszulki) pełnili dyżury w Zintegrowanym Centrum Dowodzenia zarządzającym pracą wszystkich zespołów medycznych na terenie Festiwalu. Ratownicy koordynowali pracę zespołów Medycznego Patrolu czyli:

 • Zintegrowanego Punktu Pomocy Medycznej tzw. Szpitala Polowego,
 • 7 punktów terenowych rozmieszczonych na terenie całego festiwalu w specjalnie oznaczonych namiotach,
 • 15 pieszych patroli ratowniczych, które dyżurowały w punktach terenowych
 • 7 quadów ratowniczych z przyczepami do transportu poszkodowanych w trudnym terenie,
 • 9 ambulansów pozwalających na transport osób poszkodowanych do placówek zewnętrznych.

Centrum Dowodzenia miało podgląd na bieżącą lokalizację każdego zespołu dzięki ich wyposażeniu w lokalizatory GPS, które wyświetlały się ortofotomapie wykonanej w przeddzień rozpoczęcia festiwalu.


Liderzy Medycznego Patrolu - fot. Łukasz Widziszowski

Kolejnych dwóch strażaków wraz z quadem ratowniczym wyposażonym w przyczepkę stanowiło część zespołu ratowniczego o kryptonimie TRX EVA, który stacjonował tuż obok Dużej Sceny festiwalu. Podczas zabezpieczenia medycznego zespół na quadzie interweniował około 40 razy do samodzielnych zdarzeń, a także do pomocy pieszym patrolom ratowniczym m.in. w transporcie osób poszkodowanych do szpitala polowego.

Piąty ratownik jednostki dyżurował w punkcie terenowym KROPKA na tzw. polu Malinowskiego. Do jego zadań należało udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom, które zgłosiły się do punktu oraz weryfikacja zgłoszeń na polu namiotowym w ramach pieszego patrolu ratowniczego.

Szóstą osobą naszej jednostki w Medycznym Patrolu była nasza lekarka specjalista otorynolaryngolog, która dyżurowała w Szpitalu Polowym o powierzchni ponad 300 m2, który był wyposażony m.in. w aparat RTG z ramieniem C, aparat USG, kardiomonitory, defibrylatory, urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, respiratory, ssaki, analizatory krwi do szybkiej diagnostyki, urządzenia do lokalizacji naczyń.

Siódmą osobą z naszej ekipy była ratowniczka, która w Redakcji Internetowej Centrum Prasowego przygotowywała materiały publikowane następnie na oficjalnej stronie festiwalu - http://woodstockfestival.pl/


Jak przystało na jednostkę z psami ratowniczymi, nie mogło z nami zabraknąć czworonożnego ratownika. Był z nami ORLEN, dla którego był to trzeci Przystanek Woodstock.

Zabezpieczenie medyczne festiwalu poprzedzone było szkoleniem podczas którego ratownicy poznawali zasady i procedury pracy podczas zabezpieczenia festiwalu oraz ze sprzętem w jaki wyposażone były zespoły ratownicze. Po podstawowym szkoleniu ratownicy wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez suwalskie Laboratorium Symulacji Medycznych. Finałem warsztatów była symulacja, podczas której każda ze zmian mogła przećwiczyć sytuacje od otrzymania informacji o osobie potrzebującej pomocy, po przez dotarcie do niej, udzielenie pomocy medycznej, transport zespołem TRX do szpitala polowego, a następnie transport do placówki zewnętrznej.

Zabezpieczenie medyczne przebiegło spokojnie, Medyczny Patrol od środy od godz. 10, gdy ruszyło zabezpieczenie medyczne imprezy, do soboty do godziny 14 odnotował 720 przypadków udzielania pomocy.

Praca na tak dużym festiwalu to także okazja do spotkania się z ratownikami z całej Polski. W tym roku współpracowaliśmy m.in. z ratownikami:

 • JRS s12,
 • OSP Piastów,
 • OSP Zielonka,
 • Grupy Medycznej OSP Ładzyń,
 • Jurajskiej Grupy GOPR,
 • Beskidzkiej Grupy GOPR,
 • Krynickiej Grupy GOPR,
 • International Rescue Team Poland-German,
 • Max-Harter,
 • Centrum Ratownictwa Specjalistycznego TRIAGE,
 • Fundacji Maltańskiej Służby Medycznej - Oddział Bydgoszcz,
 • Pogotowia Ratunkowego Walczak,
 • wysokościówka.org


Chcielibyśmy bardzo podziękować Grupie Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka za pożyczenie noszy kubełkowych.

Więcej informacji:

 Fot. Łukasz Telus, Michał Baranowski, Łukasz Widziszowski,

Komentarze

Artur Borowski

2016-07-29 08:54

Świetny materiał :) Pozdrowienia Grupa Medyczna OSP Ładzyń