Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Strażacy OSP JRS na XXI Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad OdrąCzterech strażaków naszej jednostki wsparło Medyczny Patrol Woodstock podczas 21. Przystanku Woodstock, który odbywał się w dniach 30 lipca - 1 sierpnia 2015r. w Kostrzynie nad Odrą. Według Policji na Woodstocku bawiło się w tym roku 210 tys. osób, według organizatora festiwal mogło odwiedzić nawet pół miliona osób. Nad bezpieczeństwem woodstokowiczów czuwali m.in. wolontariusze Pokojowego Patrolu, a także oraz 350 ratowników Medycznego Patrolu czyli osób z medycznym wykształceniem i doświadczeniem: lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, ratowników górskich i wodnych, strażaków, którzy służą pomocą medyczną na terenie całego festiwalu.

Trzech ratowników naszej jednostki pełniło służbę w Centrum Dowodzenia Przystanku Woodstock, w którym znajdowali się koordynatorzy organizatora, Pokojowego Patrolu, Niebieskiego Patrolu czyli ochrony, Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Findera, który technologicznie wspierał pracę służb.

Nasi ratownicy koordynowali pracę Medycznego Patrolu na woodstockowym polu m.in.:

  • 8 terenowych punktów medycznych, w ramach których funkcjonowało 15 patroli ratowniczych,
  • 7 zespołów ratowniczych na quadach,
  • 7 ambulansów w standardzie S i P.


Koordynacja wspierana była technologicznie m.in. przez:

  • Findera, który po raz kolejny udostępnił system do lokalizacji GPS w czasie rzeczywistym wszystkich zespołów zaangażowanych w zabezpieczenie imprezy,
  • Lenovo, która udostępniła tablety, w których prowadzono rejestr interwencji medycznych. Aplikacja stworzona specjalnie na potrzeby przystanku, pozwalała m.in. śledzić drogę jak przebyła osoba potrzebująca począwszy od pierwszego zespołu, który udzielał pomocy, aż do opuszczenia Szpitala Polowego.
  • Esri Polska, która przygotowała specjalistyczną mapę dla służb, dzięki czemu mogliśmy szybciej reagować na zdarzenia i efektywniej koordynować pracę ratowników,
  • MGGP Areo, która podczas festiwalu dwukrotnie wykonała zdjęcia lotnicze festiwalu. Z pierwszego nalotu powstała ortofotomapa, która posłużyła jako jeden z podkładów dla map Esri i systemu Finder. Dzięki temu jeszcze lepiej mogliśmy wspierać ratowników działających na polu.


Czwarty z naszych strażaków, udzielał Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w ramach patrolu ratowniczego punktu terenowego zlokalizowanego w pobliżu Małej Sceny i Szpitala Polowego.

W samym Szpitalu Polowym znajduje się kilka stref: triażu (podziału pacjentów), urazówka, obserwacja i tzw. ostre przypadki. Szpital polowy był wyposażony m.in.: w RTG, USG, defibrylatory z kardiomonitorami, kardiomonitory, EKG, mikroanalizator, ssaki, respiratory, nosze karetkowe do stanowisk reanimacyjnych, a także zestaw do kompresji klatki piersiowej.

Na ostatniej konferencji prasowej, która odbyła się 1 sierpnia o godz. 14, Jurek Owsiak tak podsumował kwestie bezpieczeństwa - 1992 przypadki medyczne, z których 1000 osób potrzebowało pomocy z szpitalu polowym, 992 to jedynie drobna pomoc w terenowych punktach medycznych. Nasze quady z zespołami ratownictwa medycznego wyjeżdżały 185 razy (od środy rano).

Ekipa, która w Centrum Dowodzenia koordynowała pracę ratowników, to w pewnym sensie woodstockowi weterani. Marcin Idec uczestniczył w zabezpieczeniu 19 edycji festiwalu, dla Łukasza Telusa był to 14 przystanek, a dla Stanisława Tomaszewskiego 5. woodstock. Jakub Dubil, który w punkcie terenowym i patrolu ratowniczym pomagał woodstokowiczom, na przystanku był po raz pierwszy.

Zabezpieczenie medyczne tak dużego festiwalu, to także okazja do spotkania się z ratownikami z całej Polski, których właśnie na tej imprezie spotyka się co roku. W tym roku spotkaliśmy m.in. ekipę JRS s12 z Warszawy. Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Gdyni, Wałbrzysko-Kłodzkiej i Karkonoskiej Grupy GOPR, z którymi wcześniej ćwiczyliśmy, szkoliliśmy się, a także uczestniczyliśmy akcjach poszukiwawczych.

Polecamy: