Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Search Camp 2018


Ochotnicza Straż Pożarna Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego
we Wrocławiu

przy wsparciu finansowym

Samorządu Województwa Dolnośląskiego

zorganizowała

VI edycję szkolenia dla grup poszukiwawczo-ratowniczychSzkolenie odbyło się w dniach 30 listopada – 2 grudnia 2018 r. we WrocławiuSearch Camp to największe w Polsce manewry dla Ochotniczych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych oraz jednostek wspierających, skupione wokół poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym oraz pod gruzami, a także udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. W 6 edycjach uczestniczyło 327 ratowników wraz ze 147 psami.

Szkolenie obejmuje tematykę prowadzenia działań poszukiwawczo – ratowniczych, planowania i organizacji akcji poszukiwawczej, dowodzenia podczas działań ratowniczych, taktyki prowadzenia poszukiwań osób zaginionych, koordynacji pracy zespołów w terenie i na gruzowisku, a także bezpośrednio pracy zespołów ratowniczych w terenie i na gruzowisku, szkolenia psów ratowniczych oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W tegorocznej edycji SEARCH CAMP 2018 uczestnicy doskonalili wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia poszukiwań w warunkach miejskich, prowadzenia działań ratowniczych w zdarzeniach masowych, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz współpracy i komunikacji w grupie, a wszystko to w scenerii klimatycznego Wrocławia, miasta spotkań, mostów i krasnali.

W piątek, w pierwszy dzień szkolenia, przygotowaliśmy dla ratowników blok wykładowy. Magdalena Ciechan – przewodniczka miejska opowiedziała o najciekawszych miejscach Wrocławia i ich historii. Następnie Robert Jędrych z Eagle-Med System wprowadził nas w tematykę Tamowania masywnych krwotoków. Można z pewnością stwierdzić, że te prelekcje były wprowadzenie do Gry Miejskiej, na trasę której parę godzin później wyruszyli nasi goście oraz do zadań, które przygotowaliśmy w sobotę.

Gra Miejska, podczas której ratownicy przemieszczali się pieszo, z pomocą komunikacji miejskiej, ale nie tylko, bo inwencja ratowników nie zna granic i niektórzy korzystali z rowerów miejskich, składała się z kilku zadań, które zlokalizowane były w m.in. na Dworcu Głównym PKP, w pobliżu Muzeum Narodowego, na wrocławskim Rynku, w Pubie Motyla Noga. Ich tematyka była szeroka, a ratownicy musieli wykazać się m.in. znajomością udzielania pierwszej pomocy weterynaryjnej, kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwania osób i rozwiązywania zagadek kryminalnych.

Sobotni poranek to kolejny blok zajęć teoretycznych. Grażyna Kącka – Psychoterapeutka, socjoterapeutka, pedagog i biotechnolog, z Lecznicy Dusz przygotowała wykład - Co nas nie zabije to nas wzmocni… ale jakim kosztem czyli słów parę o emocjach. Temat ważny dla ratowników, bo pracują w stresie, pod presją i obserwują ludzkie tragedie. Następnie dr inż. Magdalena Pieszka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wprowadziła nas w tematykę prowadzonych przez siebie badań dotyczących poziomu stresu u psów użytkowych w ratownictwie specjalnym.

Pozostała cześć soboty upłynęła na doskonaleniu umiejętności praktycznych. Dla ratowników i ich psów ratowniczych przygotowaliśmy 6 zadań, zlokalizowanych w różnych częściach Wrocławia.

Zadanie 1 – Pociąg – Na tory, pod pociąg dojeżdżający do wrocławskie Dworca Głównego, weszły najprawdopodobniej dwie osoby, doszło do potrącenia, a w wyniku ostrego hamowania w wagonach zostali poszkodowany pasażerowie przygotowujący się do opuszczenia pociągu. Zadaniem ratowników było odnaleźć wszystkie osoby potrzebujące pomocy, udzielić KPP oraz ewakuować we wskazane miejsce.

Zadanie 2 – Ścianka wspinaczkowa Fpinka – Tutaj zadaniem ratowników była ewakuacja wspinacza, który utknął na znacznej wysokości oraz doskonalenie umiejętności poruszania się po drabinie sznurowej.

Zadanie 3 – Art. 279 §1 KK – Podczas włamania do domu jednorodzinnego, przestraszony właściciel raził paralizatorem jednego z włamywaczy, drugi spadł z drabiny, między włamywaczami a interweniującymi policjantami wywiązała się strzelanina. Zadaniem ratowników było udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy wszystkim uczestnikom zdarzenia.

Zadanie 4 – Zaginieni w lesie – W trakcie zakrapianej imprezy mężczyzna po kłótni z kolegami oddalił się z działki rekreacyjnej w kierunku lasu, dwóch kolegów poszło go szukać. W związku z tym, że przez kilka godzin żaden z mężczyzn nie wrócił, nie można też było nawiązać kontaktu, pozostali uczestnicy imprezy powiadomili służby. Zadaniem ratowników było odnalezienie zaginionych przy wykorzystaniu psów ratowniczych oraz szybką trójką.

Zadanie 5 – Ewakuacja szpitala – Podczas przeprowadzki pacjentów i personelu szpitala okazało, że kilka osób nie dotarło do nowej placówki. Zadaniem ratowników było przeszukanie obiektu przy wykorzystaniu psów i ratowników. Przy okazji strażacy doskonalili umiejętności komunikacji wewnątrz grupy oraz przy wykorzystaniu radiotelefonów.

Zadanie 6 – Wzgórze Klimandżaro czyli Hard Dog Race – Tor przeszkód dla strażaków i psów, który zespoły musiały pokonać na czas.

Ratownikiem się jest, a nie bywa - to zasada przyświecająca wszystkim uczestnikom SEARCH CAMP 2018, którą w praktyce wdrożyła w życie ekipa o kryptonimie ALFA w składzie Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź - Jędrzejów i OSP Budzów. Przemieszczając się między zadaniami, na ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego najechali na mini karambol z udziałem 4 pojazdów. Na miejscu znajdował się prywatny ambulans i na szczęście żadna z 7 osób podróżujących samochodami nie odniosła obrażeń. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i udzielili wsparcia uczestnikom zdarzenia do czasu przyjazdu zastępów z JRG nr 5.

W sobotę rano we Wrocławiu spadł marznący deszcz powodując gołoledź. W jej wyniku na terenie miasta i powiatu wrocławskiego doszło do wielu kolizji i wypadków. W związku z lawinowym wzrostem interwencji, udział w szkoleniu musieli zakończyć strażacy wrocławskiej "piątki", wchodzący w skład Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej PSP Wrocław-5. Zostali skierowani do obsługi zdarzeń na drogach i jedną z takich interwencji była kolizja, na którą najechali uczestnicy SEARCH CAMP 2018.

Intensywną sobotę zakończyliśmy kolacją i występem teatru improwizacji IRGA.

W niedzielę, ostatni dzień szkolenia przyszedł czas na podsumowanie, omówienie zadań i wręczenie upominków, które przygotowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami, za co bardzo dziękujemy.

Ostatnim punktem programu szkolenia było zwiedzanie Hydropolis: Centrum nauki i wiedzy o wodzie oraz pamiątkowa fota.Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za moc energii, którą przekazaliście nam po rocznej przerwie podczas SEARCH CAMP 2018. Wspaniale było spotkać się i spędzić ten czas z przyjaciółmi a także poznać nowych ludzi, którzy dzielę tą samą pasję.

Po raz kolejny dziękujemy też naszej wspaniałej ekipie, pozorantom oraz instytucjom, firmom i osobom, bez których to szkolenie by się nie odbyło.


W nowy rok wchodzimy z nadzieją, że spotkamy się w 2019 roku podczas kolejnej edycji SEARCH CAMP 2019.

W szkoleniu udział wzięli ratownicy:
 1. Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Wałbrzych,
 2. Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Wrocław-5,
 3. Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź - Jędrzejów,
 4. Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz,
 5. Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Bogatynia,
 6. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP KĘTY,
 7. Grupy Ratownictwa Specjalistycznego - OSP Poznań,
 8. Sekcji Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Suchy Bór,
 9. Ochotniczej Straży Pożarnej OSP Solarnia
 10. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Marki,
 11. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Justynów,
 12. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami OSP Orzech,
 13. OSP Budzów,
 14. Republiki Czeskiej,

Relacje z SEARCH CAMP 2018:


Zdjęcia: Łukasz Telus, Karolina Kwaśna, Marcin Czerwiec, Wojciech Nowak, Dorota Adamek Nowak, Patryk Bonat, Michał Grzywaczewski.

Zdjęcia: Konrad Pluciński