Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Psy ratownicze w Norwegii

Norweskie Psy Ratownicze – psy terenowe, gruzowiskowe, lawinowe, tropiące. Rozmaite warunki środowiskowe, różne techniki pracy węchowej, zmienne sposoby oznaczania... i tylko jeden pies. Możliwe?

Kwestie z tym związane wyjaśni Paula Rzewuska - przewodnik psa ratowniczego, która mieszka obecnie w Norwegii, w cyklu reportaży.
 • Psy Ratownicze w Norwegii - Norske Redningshunder - cz. 1

  Norweskie Psy Ratownicze – psy terenowe, gruzowiskowe, lawinowe, tropiące. Rozmaite warunki środowiskowe, różne techniki pracy węchowej, zmienne sposoby oznaczania... i tylko jeden pies. Możliwe?
 • Psy Ratownicze w Norwegii - Psy lawinowe - cz. 2

  Na pierwszy trening lawinowy pojechałyśmy z Freyą z ciekawości. Trwał on około 5-6 godzin i był naprawdę wyczerpujący. Jak się okazało, bardzo dobry i sprawdzony sprzęt oraz odzież, zarówno dla ludzi, jak i psów, to nieodzowny element takich treningów. Warunki są ciężkie, a przewodnicy oraz czworonogi muszą się skupić na pracy, a nie na tym, że jest im zimno.
 • Psy ratownicze w Norwegii - Psy terenowe - cz. 3

  Poszukiwania w terenie? Nie ma problemu! – powiedziałam do siebie, kiedy wstępowałyśmy w szeregi Norske Redningshunder. Przecież Freya przyjechała jako certyfikowany pies ratowniczy, więc wystarczy recertyfikacja w Norwegii i jesteśmy na liście. Rzeczywistość okazała się nieco inna, a po przeczytaniu regulaminu mój optymizm spłynął do fiordu razem z deszczem. Jak to egzamin z tropienia? I na dodatek oznaczanie chodzących pozorantów albo „wiszących” 2 metry nad ziemią i najgorsze ze wszystkiego – oznaczanie rzeczy!? Co ci Norwegowie wymyślili?
 • Psy ratownicze w Norwegii - Psy gruzowiskowe - cz. 4

  Dużo czasu zajęło mi zebranie informacji dotyczących psów gruzowiskowych w Norwegii. Jako usprawiedliwienie mogę podać jedynie, że "gruzy" są na północy nieco pobocznym tematem w pracy poszukiwawczo-ratowniczej. Jest to spowodowane infrastrukturą Norwegii, która składa się w znacznej mierze z drewnianych domów i choć zdarzają się trzęsienia ziemi, to mają one tak małe natężenie, że są praktycznie nieodczuwalne, a już na pewno nie są niebezpieczne. W każdym razie do tej pory tak było…