Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Pomóż wyposażyć nowoczesny samochód ratowniczy do przewozu psów.


OSP JRS we Wrocławiu to największa w Polsce i dynamicznie rozwijająca się jednostka specjalizująca się w poszukiwaniu osób zaginionych w terenie oraz pod gruzami budynków przy pomocy psów ratowniczych. Duża liczba zespołów ratowniczych, które tworzą przewodnicy i ich psy, a także zwiększające się zapotrzebowania na pracę tych psów sprawia, że potrzebny jest nam specjalistyczny samochód. Nowe auto pozwoli na wyjazd ratowników oraz czworonożnych strażaków do akcji ratowniczych oraz szkoleń w dużo lepszych warunkach


fot. www.boesenberg.deW grudniu 2016 roku, po dziewięciu miesiącach intensywnego zbierania środków na największy w historii projekt realizowany przez OSP JRS we Wrocławiu, udało się odebrać kluczyki do nowego fiata ducato. Nie był to łatwy czas. Poza ratowniczą codziennością: akcjami, szkoleniami czy udziałem w ćwiczeniach przede wszystkim intensywnie szukaliśmy ludzi, którzy nam zaufają i przekażą środki finansowe na zakup nowego auta specjalistycznego do przewozu strażaków i psów ratowniczych. Nie mielibyśmy na to szans, gdyby nie wsparcie wielu osób prywatnych, firm oraz instytucji. Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom.Niestety konieczność zwrotu dotacji sprawiła, że w tym roku nie uda się nam w pełni zrealizować naszych planów. Dzięki otrzymanej pomocy i zebranym środkom mamy jednak najważniejszy i jednocześnie najdroższy element. Kupiliśmy podwozie typu furgon, które teraz musi zostać wyposażone w zabudową specjalistyczną, systemy klimatyzacji, ogrzewania i dostosowane do transportu psów ratowniczych w komfortowych warunkach niezależnie od pory roku i pogody. Dodatkowe wyposażenie pozwoli także wykorzystywać samochód jako Mobilne Centrum

Na dokończenie samochodu potrzebujemy jeszcze 75 000 zł.

Dlatego też, nadal zbieramy środki za pomocą portalu pomaga.pla także prosmy o przekazywanie 1 procenta podatku

OSP JRS we Wrocławiu dysponuje dwoma samochodami ratowniczymi oraz quadem. Oba samochody trafiły zostały zakupione jako używane w 2012r.:

 • VW Transporter T5 - 9 lat, przebieg 262 000 km
 • Mercedes Benz Vito - 18 lat, przebieg 170 000 km
 • Quad Arctic Cat - 1 rok, przebieg 700 km • Przy wykorzystaniu obu samochodów na akcję może jechać maksymalnie 13 ratowników z 6 psami. Nasza grupa liczy obecnie 42 strażaków oraz 12 zespołów z psami ratowniczymi specjalności terenowej, a także 8 zespołów specjalności gruzowiskowej, które mogą uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych. Egzaminy, które zdali przewodnicy i ich psy uprawniają do udziału w akcjach ratowniczych w kraju i poza jego granicami. Są to dokładnie takie same egzaminy, jak te zdawane przez zespoły USAR Poland.  Planowanie i koordynacja akcji ratowniczej odbywa się dosłownie na kolanie.  W grupie osób, których poszukiwania na prośbę policji wspiera nasza jednostka znajdują się najczęściej osoby starsze, w tym przede wszystkim osoby z demencją (choroba Alzheimera) oraz osoby które zadeklarowały chęć popełnienia zamachu samobójczego.  Rosnące statystyki dotyczące osób pozwalają z dużym prawdopodobieństwem sądzić, że w najbliższej przyszłości liczba interwencji OSP JRS będzie rosła. Tylko dzięki niezawodnemu samochodowi mogącemu wyjechać do akcji z dużą liczbą ratowników i psów ratowniczych, wspieranych przez nowoczesny sprzęt techniczny, działania będzie można prowadzić dużo efektywniej niż obecnie.

  Jednostka uczestniczy także w poszukiwaniach dzieci. Większość takich zdarzeń kończyło się odnalezieniem maluchów przed dotarciem ratowników z psami. We wrześniu 2014r. poszukiwaliśmy dwójki braci w Wałbrzychu. Szczęśliwie obaj chłopcy zostali odnalezieni po trwających kilkanaście godzin poszukiwaniach. Wówczas w akcji uczestniczyło ponad 300 osób - policjantów, strażaków, strażników miejskich i ratowników GOPR.

  OSP JRS prowadzi działania poszukiwawczo-ratownicze na obszarze całego województwa dolnośląskiego, a także województwa lubuskiego. W przeszłości jednostka uczestniczyła również w akcjach w województwie opolskim.

  W bieżącym roku grupa była dysponowana do 27 akcji ratowniczych. Działania prowadzone były 14 razy w terenie, 2 akcje prowadzone były na gruzowisku.  Praca jednego zespołu z psem ratowniczym pozwala zastąpić pracę wielu osób. W ciągu godziny jeden pies przeszukuje obszar o powierzchni ok. 15 hektarów, grupa 10 osób, żeby przeszukać ten sam obszar ze skutecznością psa ratowniczego potrzebuje około 3 godzin. 

  1 stycznia 2015r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 22 grudnia 2015r. rozkazem Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu została włączona w skład nowo utworzonej Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP „Wałbrzych”, w ten sposób funkcjonujemy jako jedna z siedmiu tego typu grup w kraju. Pod koniec 2015 roku OSP JRS Wrocław połączyła się z Grupą Ratownictwa Specjalistycznego Wisznia Mała, w wyniku tej fuzji, OSP JRS stała się najliczniejszą pod względem ilości ratowników i certyfikowanych zespołów z psami ratowniczymi grupą w Polsce.  Możesz nas wesprzeć za pomocą portalu Pomagam.pl

  lub przelać pieniądze na nasze konto wpisując jak tytuł DAROWIZNA :
  ING Bank Śląski - 30 1050 1083 1000 0022 9337 6071

  lub przekazać 1% wpisując numer KRS 0000240785 w zeznaniu podatkowym PIT
  Nasz projekt wsparli już m.in:
  Darczyńcy za pośrednictwem portalu Pomagam.pl