Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

ORLEN Search Camp 2014


Ochotnicza Straż Pożarna - Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego
we Wrocławiu


przy wsparciu finansowym

Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN SA oraz Fundacji ORLEN - DAR SERCA

zorganizowała

Szkolenie grup poszukiwawczo-ratowniczych

Szkolenie odbyło się w dniach 3 - 5 października 2014 roku
w miejscowościach Rzeczka, Walim, Świebodzice i Jugowice.

68 ratowników, którym towarzyszyło 37 psów ratowniczych, wzięło udział w szkoleniu ORLEN SEARCH CAMP 2014, którego tematem były zagadnienia związane z organizacją działań poszukiwawczo-ratowniczych na gruzowiskach.

ORLEN SEARCH CAMP 2014 to trzecia edycja szkolenia organizowanego przez OSP JRS we Wrocławiu adresowanego do strażaków-ratowników ochotniczych grup, które wykorzystują psy do poszukiwania osób zaginionych w terenie oraz pod gruzami budynków. Pierwsze dwie edycje skupiały się m.in. na prowadzeniu poszukiwań osób zaginionych w terenie oraz psychologicznych aspektach tego typu akcji. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy warsztatów doskonalili swoją wiedzę i umiejętności z zakresu pracy z psami ratowniczymi na gruzowiskach.Zajęcia poprowadzili specjaliści:
 • mł. bryg. Jarosław Kowalski – Szkoła Aspirantów Państwowej Staży Pożarnej w Krakowie, Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu. Ratownik MGPR i USAR POLAND.
 • Krzysztof Szymański – treser psów, specjalista ds. szkolenia psów ratowniczych. Uczestnik polskich misji ratowniczych po trzęsieniach ziemi poza granicami Polski.
 • Andrzej Raczyński – ratownik medyczny, Instruktor kursów ALS i BLS/AED Europejskiej i Polskiej Rady Resuscytacji, Instruktor Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) kursów ACLS i PALS, Instruktor Kursów Urazowych International Trauma Life Support (ITLS)
 • Paweł Suprynowicz – ratownik medyczny, Instruktor Kursu Urazowego International Trauma Life Suppport (ITLS).

Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów na temat: Organizacja działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz Triage w działaniach ratowniczych. Po przypomnieniu tej tematyki ratownicy udali się do Sztolni Walimskich gdzie czekało na nich spore wyzwanie oraz okazja do zastosowania wiedzy i umiejętności w praktyce.

Okazało się, że podczas zwiedzania poniemieckiej sztolni grupa turystów została zaatakowana przez uzbrojonego mężczyznę. Policjantom udało się obezwładnić napastnika, niestety w wyniku jego działań poszkodowanych zostało prawie 40 osób.

Zadaniem ratowników był triage, czyli segregacja osób poszkodowanych polegająca na określeniu priorytetów leczniczo-ewakuacyjnych. Ratownicy określali stan poszkodowanych, przydzielając im kolory wskazujące na to, kto potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej i ewakuacji, kto potrzebuje pilnej pomocy, a kto może na nią poczekać dłużej.

Po przeprowadzeniu rozpoznania i oceny stanu poszkodowanych kolejne zespoły udzielały kwalifikowanej pierwszej pomocy i ewakuowały rannych do punktu medycznego zlokalizowanego na zewnątrz tuneli.

Drugi dzień był ukierunkowany na prowadzenie działań z wykorzystaniem psów ratowniczych na gruzowiskach. Strażacy wysłuchali wykładu na temat Taktyka działań ratowniczych metodą biologiczną (czyli przy użyciu psów ratowniczych), a później goście z CZERT (Czech Emergency Response Team - Czeska Grupa Szybkiego Reagowania wchodząca w skład USAR CZ) opowiedzieli o tym, jak w Czeskiej Republice zorganizowany jest system ratownictwa w przypadku katastrof.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Na terenie zrujnowanej fabryki Silena w Świebodzicach czekało 9 zadań. Obiekt doskonale nadaje się do ćwiczeń dla grup poszukiwawczo ratowniczych, ale upodobali go sobie również filmowcy. To właśnie tutaj powstały takie filmy jak Miasto 44 czy serialu Czas Honoru: Powstanie.

Strażacy z poszczególnych zespołów zostali przydzieleni losowo do grup ćwiczeniowych. Musieli się poznać i współpracować ze sobą, realizując przygotowane zadania
 • A - Przeszukanie gruzowiska.
 • B - Przygotowanie szkicu przeszukiwanego gruzowiska.
 • C - Oznaczanie osoby zaginionej i jej ewakuacja ze strefy zagrożenia.
 • D - Tor przeszkód dla psów.
 • E - Przeszukanie gruzowiska.
 • F - Oznakowanie przeszukiwanego gruzowiska wg standardów.
 • G - Przeszukanie gruzowiska i ewakuacja poszkodowanego ze strefy zagrożenia.
 • H - Misja zagraniczna – komunikacja z przedstawicielem lokalnych władz i przeszukanie wskazanego gruzowiska.
 • I - Lokalizacja osób uwięzionych w gruzach przy użyciu geofonu i kamery wziernikowej.

Dzień trzeci upłynął pod znakiem rywalizacji sportowo-intelektualnej. Dla uczestników szkolenia przygotowano zawody o tytuł Mistrza Drezyny. Dzięki pomocy Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego na nieczynnej stacji kolejowej w Jugowicach ratownicy musieli pokonać na czas dystans 1100 metrów drezyną tzw. „kiwajką”.

Zespoły na trasie, której rekord wynosi 2 minuty 57 sekund, uzyskały następujące czasy:
 1. OSP Nowy Sącz – 3:08,0 min
 2. GPR OSP Kęty – 3:12,4 min
 3. OSP Jastrzębie Zdrój - 3'18,05
 4. USAR Czechy – 3:18,4 min,
 5. GRS OSP Poznań – 3:24,2 min,
 6. OSP Wołczkowo - 3'30,4 min,
 7. SGPR Wałbrzych + wykładowcy – 3:31,4 min,
 8. OSP Suchy Bór 3:44,6 min,
 9. OSP JRS Wrocław 3:37,0 min.
Najlepszy czas przejazdu drezyną ręczna uzyskał zespół OSP GRS Nowy Sącz i zdobył puchar Mistrza Drezyny ORLEN SEARCH CAMP 2014.

Oprócz głównej konkurencji sportowej, przygotowaliśmy także 8 innych zadań sprawnościowych i intelektualnych, które zespoły wykonywały wspólnie na czas lub punkty.

Nagrodami były koszulki z autografami polskich olimpijczyków, które ufundował Polski Koncern Naftowy ORLEN SA.

W szkoleniu uczestniczyli także przedstawiciele:
 • USAR Czech Republic,
 • Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu,
 • Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej - PSG w Kłodzku,
 • Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A.