Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Przerwane ćwiczenia
Motorola Search Camp zadysponowaniem do poszukiwań zaginionego grzybiarza więcej...
Motorola Search Camp
to już siódma edycja szkoleń dla ratowników z grup poszukiwawczo-ratowniczych z całej Polski więcej...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Motorola Search Camp 2019


Ochotnicza Straż Pożarna Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego
we Wrocławiu

przy wsparciu finansowym
zorganizowała

VII edycję szkolenia dla grup poszukiwawczo-ratowniczychSzkolenie odbyło się w dniach 8 - 10 listopada 2019 r. w Rzeczce,
(woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, gm. Walim).


Search Camp to największe w Polsce manewry dla Ochotniczych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych oraz jednostek wspierających, skupione wokół poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym oraz pod gruzami, a także udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. W tegorocznej edycji udział wzięło 87 uczestników szkolenia z całej Polski.

Parę lat temu, kilku pasjonatów ratownictwa miało marzenie organizacji ogólnopolskich manewrów dla wszystkich grup ratowniczych z psami. Do tej pory nikt tego nie robił, a zdecydowanie brakowało takiego wydarzenia. Brakowało możliwości integracji, rozmów, wspólnych ćwiczeń, wymiany doświadczeń i uczenia się od specjalistów. Tak powstała idea ćwiczeń zgrywających pod nazwą SEARCH CAMP. W tym roku, dzięki wsparciu Motorola Solutions Foundation, udało nam się zorganizować 7 edycję tych manewrów.


Piątek rozpoczął się wykładem z zakresu technik i metod poszukiwawczych w poszukiwaniach terenowych osób zaginionych, prowadzonego przez znakomitego specjaliste w dziedzinie poszukiwań Rafała Chrustka, starszego instruktora ratownictwa górskiego Grupa Podhalańska GOPR. Następnie uczestnicy wzięli udział w marszobiegu o kryptonimie "Nocna Wyrypa". Podzielono ich na grupy w taki sposób, by w jednej drużynie znajdowały się osoby z różnych jednostek. Zadaniem uczestników było wykonanie różnorodnych zadań dotyczących różnych dziedzin. Były poszukiwania przy użyciu psów ratowniczych, detekcja węchowa wykonana nie tylko przez psy, ale i ludzi, praca w ograniczonej widoczności pod okiem lidera, udzielanie pierwszej pomocy ludziom i psom oraz zadania integracyjne. Wszystkie grupy ukończyły zadania, mimo iż wymagało to od nich wiele wysiłku i czasu. Najlepiej poradziła sobie grupa o kryptonimie Guinness, która została zwycięzcą Nocnej Wyrypy.

Na sobotę mieliśmy napisany bardzo szczegółowy harmonogram lecz codzienność ratownicza napisała swój własny plan. W czasie porannego wykładu, będącego kontynuacją rozpoczętego dzień wcześniej tematu, dostaliśmy informację o trwających w miejscowości Radostów Górny, gmina Lubań, poszukiwaniach 80-letniego grzybiarza, który dzień wcześniej wyszedł z domu i do tej pory nie powrócił. Zamiast realizować przygotowane na ten dzień zajęcia praktyczne, mające na celu doskonalenie poznanych technik poszukiwawczych, wyruszyliśmy do realnych poszukiwań. Do działań wyjechało 57 ratowników z 6 psami specjalności terenowej. Na miejscu dołączyliśmy do akcji prowadzonej przez lwówecką Policję. Mieliśmy bezcenną możliwość wykorzystania wiedzy Rafała w praktyce: zebranie potrzebnych informacji oraz wywiad, wyznaczenie sektorów dla szybkich trójek, quada i zespołów z psami.

Około godziny 15 dotarła do nas szczęśliwa informacja o odnalezieniu osoby zaginionej. Nasz ratownik medyczny wraz z ratownikiem z policyjnej grupy poszukiwawczo-ratowniczej udali się do remizy lokalnego OSP gdzie został przewieziony odnaleziony pan, a następnie udzielili mu pierwszej pomocy medycznej. Po przyjeździe karetki pogotowia wyziębiony starszy pan został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego.

To jednak nie koniec sobotnich wydarzeń. W drodze powrotnej 3 samochody z 12 ratownikami z 4 grup najechali na czołowe zderzenie dwóch samochodów osobowych jakie miało miejsce na drodze krajowej nr 30 w Radoniowie. W wyniku zderzenia oba uczestniczące w nim pojazdy wypadły z drogi. Jednym z nich podróżowały dwie kobiety, w tym jedna w ciąży oraz dwoje małych dzieci. Drugim autem podróżowały dwie osoby, które nie odniosły poważniejszych obrażeń. Nasi ratownicy udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym, zabezpieczali samochody oraz miejsce wypadku, pozostając na miejscu zdarzenia aż do momentu zabrania ostatniej poszkodowanej osoby do szpitala.

Po piątkowych i sobotnich wydarzeniach niedziela była już bardzo spokojna. Udało nam się przeprowadzić kolejny bardzo ciekawy wykład Rafała Chrustka, tym razem na temat elementów podążania za śladami czyli w skrócie "tropienia" oraz obszernie podsumować sobotnią akcję. Tym samym kolejny Search Camp dobiegł końca. Jeżeli chcielibyśmy go podsumować jednym słowem to zdecydowanie byłoby: "realistyczny".

Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie. Rafałowi Chrustkowi za chęć dzielenia się z nami wiedzą. Pensjonatowi Austeria Krokus Rzeczka za zakwaterowanie części naszych gości oraz Sowia Grapa Rzeczka - www.sowiagrapa.pl/ za umożliwienie przeprowadzenia szkolenia, cudowną opiekę i wyżywienie. To wszystko jednak nie udałoby się gdyby nie wsparcie Motorola Solutions Foundation oraz sponsorów: Dingo Gear, Alpha Spirit. To bardzo budujące, że wciąż znajdują się instytucje i firmy, które chętnie wspierają działalność ratowniczą.

W szkoleniu udział wzięli ratownicy:
 • SGPR Wałbrzych
 • Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź - Jędrzejów
 • Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz
 • OSP Bogatynia GRS Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza
 • Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (GPR) OSP KĘTY
 • Grupa Ratownictwa Specjalistycznego - OSP Poznań
 • Sekcja Poszukiwawczo Ratownicza OSP Suchy Bór
 • Grupa Poszukiwawczo Ratownicza OSP Orzech
 • Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka
 • GRM PCK Wroclaw
 • Grupa Ratownictwa PCK Bielsko-Biała
 • Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Justynów
 • Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Siechnice
 • Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Gdańsk
 • OSP Lusowo
 • OSP Jasień
 • OSP KSRG Budzów
 • JWK LUBLINIEC
 • OSP Sokolec
 • Nadleśnictwo Jugów
 • Nadleśnictwo Świdnica, Lasy Państwowe
 • KPP Świdnica
oraz zaproszeni goście:
 • Przychodnia weterynaryjna GRYF dr n. wet. Aneta Bocheńska
 • FEN CREW.


Autor:Admin