Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2016r. otrzymaliśmy 22 995,76zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Tolek odnalazł zaginioną kobietę
podczas akcji ratowniczej w Rzeszówku, w nocy 13 na 14 sierpnia 2016r. więcej informacji...
Zespół na quadzie odnalazł
zaginionego 19-lata w nocy z 17 na 18 sierpnia 2016r. Pomoc przyszła w ostatniej chwili więcej informacji...
Pies ratowniczy ORLEN
Projekt OSP JRS, PKN ORLEN SA oraz Fundacji ORLEN – DAR SERCA więcej informacji...
A A A

Manewry z Wojskami Specjalnymi - 10 -11 Czerwca

W dniach 10 i 11 czerwca 3 osobowy zastęp udał się na manewry z Wojskami Specjalnymi, gdzie w terenie górskim i leśnym ćwiczyli żołnierze odbywający jedną z części półrocznego szkolenia w Ośrodku Szkolenia Wojsk Specjalnych w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Epizod, w którym braliśmy udział przebiegał w godzinach wieczornych i nocnych na trudnym i podmokłym terenie. W lesie ukrywało się kilkudziesięciu żołnierzy, nasiąkniętych zapachem lasu i ogniska, ponieważ już od kilku dni przebywali w lesie. Zadaniem psów było ich odnalezienie, a zadaniem żołnierzy skutecznie się przed nimi ukryć. Wsparcia w poszukiwaniach przewodnikom udzielali przydzieleni komandosi.

Ćwiczenia pokazały jak skuteczny jest psi nos. Ciekawe kryjówki i barwy maskujące nie pomogły, czworonogi odnajdywały ludzi skutecznie ukrytych przed ludzkim wzrokiem. Było to niezwykłe doświadczenie zarówno dla psów, jak i dla przewodników. Dziękujemy JWK w Lublińcu za zaproszenie i udział w tych ciekawych ćwiczeniach.

Zainteresowanych funkcjonowanie Ośrodka szkolenia Wojsk Specjalnych w JWK zapraszamy na stronę: Ośrodek Szkolenia JWK na fb oraz http://www.commando.mil.pl
Autor:Admin