Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Krajowe Ćwiczenia Ratownicze AZOTY-18


Zespół naszej jednostki wraz z dwoma psami specjalności gruzowiskowej, działając w ramach "SGPR Wałbrzych", uczestniczył w dniach 22-23 marca w Krajowych Ćwiczeniach Ratowniczych pod kryptonimem 'AZOTY-18', które odbyły się na terenie Zakładów Chemicznych "Police" S.A.w Policach.

Organizator ćwiczeń przygotował 11 epizodów obejmujących tematykę taktyki działań gaśniczych i ratowniczych na poziomie specjalistycznym. Epizod "Wykop" który został zaplanowany dla naszej grupy, przy którym współdziałaliśmy z Jednostką Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM, zakładał dotarcie do osób uwięzionych w zasypanym samochodzie, na który osunęły się betonowe ściany, a następnie ziemia.

Ćwiczenie miało charakter długotrwały. Po zlokalizowaniu miejsca zasypania samochodu, ratownicy musieli ręcznie zebrać kilka metrów ziemi, a następnie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu przebić się przez fragmenty betonowych ścian leżących bezpośrednio na zasypanym samochodzie, dostać się do pojazdu a następnie ewakuować z niego poszkodowanych i udzielić Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Epizod został przygotowany profesjonalnie i zakładał bardzo realistyczną sytuację.

Ćwiczenia AZOTY-18 przeprowadzono dla sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego obejmującego jednostki z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Ich celem było sprawdzenie stopnia przygotowania jednostek straży pożarnej do realizacji ratownictwa specjalistycznego oraz zwalczania pożarów w obiektach przemysłowych.

fot. Komenda Powiatowa PSP w Policach, Marcin Czerwiec