Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2017r. otrzymaliśmy 25 169,7zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Tolek odnalazł zaginioną kobietę
podczas akcji ratowniczej w Rzeszówku, w nocy 13 na 14 sierpnia 2016r. więcej informacji...
Zespół na quadzie odnalazł
zaginionego 19-lata w nocy z 17 na 18 sierpnia 2016r. Pomoc przyszła w ostatniej chwili więcej informacji...
Pies ratowniczy ORLEN
Projekt OSP JRS, PKN ORLEN SA oraz Fundacji ORLEN – DAR SERCA więcej informacji...
A A A

Egzaminy psów ratowniczych


Każdy zespół czyli przewodnik i jego pies musi zdać przynajmniej dwa egzaminy w ramach specjalności ratowniczej, żeby uczestniczyć w akcjach ratowniczych.

Podczas egzaminu specjalności terenowej w klasie 0 pies musi odnaleźć, a następnie czytelnie oznaczyć dwie z trzech osób ukrytych na terenie o powierzchni od 3-5 hektarów w czasie czterdziestu minut. Do tej próby mogą przystąpić psy, które skończyły osiemnaście miesięcy. Przewodnik ponadto zdaje test z zakresu technik i taktyki poszukiwań z wykorzystaniem psów ratowniczych.

Gdy pies ukończy dwa lata oraz pozytywnie zaliczy egzamin klasy 0 może podejść do egzaminu klasy 1, ten jest podzielony na dwie części. W pierwszej oceniana jest współpraca przewodnika z psem oraz pokonanie toru przeszkód, natomiast druga obejmuje próbę poszukiwawczą, podczas której na terenie o powierzchni około 5 hektarów pies musi zlokalizować i oznaczyć trzy osoby w ciągu maksymalnie czterdziestu minut.

Dopiero zdanie egzaminu klasy 1 dopuszcza zespół do udziału w akcjach poszukiwawczych w terenie. Uprawnienia przyznawane są na dwanaście miesięcy. Po tym czasie należy je odnowić, ponownie przystępując do kolejnego testu klasy 1.

Egzamin specjalności gruzowiskowej również składa się z dwóch klas. Pierwszy z nich, klasy 0, jedynie weryfikuje predyspozycje psa do pracy ratowniczej na gruzach, a dopiero po zaliczeniu drugiego testu klasy 1, zespół uzyskuje dopuszczenie do udziału w akcjach ratowniczych.

Do egzaminu klasy 0 może podejść przewodnik z psem, który ukończył 18 miesięcy. Podczas egzaminu pies musi zlokalizować i oznaczyć trzy osoby ukryte na gruzowisku o powierzchni około 1500 m2 w ciągu maksymalnie czterdziestu minut.

Gdy pies ukończy dwa lata oraz pozytywnie zaliczy egzamin klasy 0 może podejść do egzaminu klasy 1, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to pokonanie toru przeszkód oraz test współpracy, podczas którego sprawdza się posłuszeństwo i umiejętność sterowania psem z dystansu, czyli tak zwane wysyłanie kierunkowe. Ta część egzaminu jest taka sama jak na egzaminie terenowym klasy 1.

Inaczej natomiast przebiega próba poszukiwawcza. Zespół musi pozostawać w gotowości przez 24 godziny i w tym czasie jest trzykrotnie dysponowany do przeszukania gruzów: dwa razy w dzień przy naturalnym świetle i raz w nocy przy oświetleniu sztucznym. W sumie we wszystkich próbach do odnalezienia jest 6 lub 7 pozorantów.

Od tego, czy zespół zdoła zlokalizować i wskazać wszystkie osoby, zależy okres, na jaki otrzymuje uprawnienia do udziału w akcjach poszukiwawczych. Jeśli zostaną odnalezieni wszyscy pozoranci ukryci w trakcie trzech prób, zespół otrzymuje certyfikat na okres 24 miesięcy. Jeśli jedna z osób nie zostanie odnaleziona, certyfikat jest ważny przez 18 miesięcy. Po tym czasie należy je odnowić, ponownie przystępując do kolejnego testu klasy 1.

Pracę psów ratowniczych oraz zasady ich egzaminowania określa:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 13 grudnia 2012 w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych. [Dz. U. 2012 poz. 1444]
 • Pstrąże - Egzaminy terenowej i gruzowiskowej specjalności psów ratowniczych

  2016-09-16 22:00
  Za nami kolejna w tym roku sesja egzaminacyjna dla przewodników i psów ratowniczych, która odbyła się w dniach 12-16 września na Poligonie Pstrąże. Po tych egzaminach naszej jednostce przybyły 2 nowe zespoły specjalności gruzowiskowej klasy I, a 4 zespoły specjalności terenowej przedłużyły uprawnienia o kolejny rok. 5 zespołów zaliczyło swoje pierwsze egzamin klasy 0 specjalności terenowej, a 1 zespół egzamin specjalności gruzowiskowej klasy 0.
 • Egzaminy psów ratowniczych specjalności terenowej i gruzowiskowej w Nowym Sączu

  2016-03-09 22:00

  W ubiegłym tygodniu, w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SAPSP w Nowym Sączu, zespoły ratownicze naszej jednostki przystąpiły do egzaminów psów ratowniczych specjalności terenowej i gruzowiskowej. Anna Walejewska z Taru przedłużyła o dwa lata uprawnienia specjalności gruzowiskowej klasy I. Anna Walejewska z Linuxem, Magda Chalecka z Tolkiem i Konrad Machnik z Kefirem pozytywnie zaliczyli egzamin przewodniów i psów ratowniczych specjalności terenowej klasy I przedłużając uprawnienia do udziału w akcjach poszukiwawczych na kolejne 12 miesięcy. Zespołom gratulujemy zdanych egzaminów.

 • Nowy Sącz - Egzaminy terenowej i gruzowiskowej specjalności psów ratowniczych

  2015-03-19 23:00
  Magda Chalecka z Tolkiem, Stanisław Tomaszewski z Orlenem zaliczyli egzamin specjalności gruzowiskowej klasy 0, a Grzegorz Borkowski z Umą zdał egzamin specjalności terenowej klasy 0. Egzaminy odbyły się w dniach w dniach 16 – 19 marca w nowosądeckim Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie.
 • Luboń - Egzamin terenowej i gruzowiskowej specjalności ratowniczej klasy 0 i 1 psów ratowniczych

  2014-06-27 20:00
  Magda Chalecka z Red Hotem pozytywnie zaliczyła egzamin 1 klasy specjalności gruzowiskowej, a jej syn Wit z Tolkiem zdał egzaminy 0 klasy specjalności terenowej i gruzowiskowej.
 • Nowy Sącz - Egzamin terenowej i gruzowiskowej specjalności ratowniczej klasy 0 psów ratowniczych

  2014-03-25 20:00
  Marta z Masterem, Magda z Red Hotem i Konrad z Kefirem - to trzy zespoły, które w dniach 23-25 marca pozytywnie zdały egzaminy organizowane prze Komendę Główną PSP w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Nowym Sączu
 • Nowy Sącz - Egzamin terenowej specjalności ratowniczej klasy I psów ratowniczych

  2013-11-18 15:00
  Katarzyna Jakubowska z JADŹKĄ zaliczyła dziś egzamin terenowej specjalności ratowniczej klasy I, a tym samym zespół przedłużył możliwość udziału w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych na najbliższy rok.
Strony: 1 2 3 4 5 Następna »