Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Dlaczego psy ratownicze?
Jak wezwać Nas do akcji ?


Kim jesteśmy:
Jesteśmy jednostką specjalizującą się w poszukiwaniach osób zaginionych przy użyciu psów poszukiwawczo – ratowniczych certyfikowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Nasze psy szkolone są do odnajdywania osób żywych zaginionych w terenie naturalnym (np. lasy, pola, łąki), a także zaginionych w obiektach uszkodzonych w wyniku katastrofy budowlanej.

Jak możemy pomóc?
Narzędziem pracy psa ratowniczego jest jego nos - nasze psy szkolone są do poszukiwań osób przy wykorzystaniu tzw. górnego wiatru. Namierzają zapach osoby, a następnie doprowadzają przewodnika do zlokalizowanej osoby. Dzięki takiej metodzie poszukiwań, w przeciwieństwie do psów tropiących, nasze psy nie potrzebują śladu zapachowego osoby poszukiwanej. Szybkość i skuteczność psów sprawia, że w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych są niezastąpione. Jeden pies w ciągu 30 minut może przeszukać obszar o powierzchni nawet 8 ha, 10 osób przeszukuje ten sam teren w czasie nawet do 3 godzin. W analogicznym czasie zespół ratowniczyc z psem może przeszukać obszar nawet do 50 ha.

Jak nas zadysponować do akcji?
Nasi ratownicy oraz ich psy są gotowi do podjęciach działań 24h na dobę. Do działań poszukiwawczo - ratowniczych może nas zadysponować dowodzący akcją policjant lub Kierujący Działaniem Ratowniczym strażak za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu (tel. 998 lub 112).

Szukamy bezpłatnie !
Utrzymujemy się z dotacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, darowizn oraz ze środków przekazywany z tytułu 1% podatku. Działamy społecznie. Jeśli obawiasz się wezwać do akcji psy ze względu na koszty, strach jest zbędny. Nie pobieramy żadnych opłat za udział w akcjach ratowniczych.

Informacje dodatkowe:
W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Odpowiemy na każde pytanie 24h na dobę pod numerem telefonu alarmowego naszej jednostki + 48 607 550 998.